ODS slavila patnáctiny bez otců zakladatelů

19. května 2006
19 Kvě

ODS včera slavila patnáct let, ale raději bez otců zakladatelů. Do sálu v hotelu Sigmia v Olomouci, kde byla 21. dubna 1991 založena ODS, dorazil pouze tehdejší místopředseda Miroslav Macek.
Šéf Václav Klaus poslal jen zdravici, chyběl také tehdejší místopředseda občanských demokratů Petr Čermák. Patrně ukazovat se tímto mužem, který se proslavil půjčením mercedesu od podnikatelů neplatících daně, to už se těsně před volbami straně, jež chce bojovat s šedou ekonomikou, moc nehodí. „Sleduji s mírně pozdviženým jedním obočím, že tu chybějí otcové zakladatelé. Podle mě by tu měli být, při takovém výročí bychom měli zapomenout na případné antipatie. Tím by se jasně vyjádřila kontinuita,“ konstatoval Macek, který by dokonce pozval i tehdejšího místopředsedu Josefa Zieleniece, dnes lídra konkurenčního SNK Evropských demokratů.
Vedení strany tvrdí, že pozváni byli všichni, ale zkrátka nedorazili. O tom, že ODS je už jiná než před patnácti lety, svědčí fakt, že nynější předseda Mirek Topolánek do strany vstoupil, až když jí byly tři roky. „Chci vyvrátit nepravdivé klišé, že jsme stranou tržních svazáků, kteří když všechno rozprodají, tak už nemají žádné ideje. Naopak, my na rozdíl od socialistů máme s vizi,“ prohlásil Topolánek.
Cítit byla předvolební atmosféra. „Lákadla populismu jsou veliká, ale nesmíme jim podlehnout jako ČSSD. Jádro našich voličů jsou vzdělaní a přemýšliví lidé, odradili bychom je,“ apeloval předseda ODS.
Jinak se však stejně jako na každých narozeninách nemluvilo o potížích, ale slavilo se: nejprve se delegáti pochválili, jak dobře to dělají. A večer šli slavit: mohli si vybrat mezi koncertem a bowlingem.
A slavit nemusí jen politici, večer se na olomouckém Horním náměstí odehrál koncert pro veřejnost a ohňostroj. V neděli se oslavy přesunou na pražský Žofín.

Autor: VÁCLAV DOLEJŠÍ
Zdroj: Mladá fronta DNES

22.04.2006
MF Dnes