Mediální bojovníci

03. března 2006 - Vít Blaha
03 Bře

   „Vinu za špatný mediální obraz nelze donekonečna svádět na nízkou profesionalitu a nepřátelství novinářů, protože přinejmenším to druhé již není delší dobu pravdou“, napsal František Mikš v lednovém čísle Revue Politika.
   Bohužel, aktivita jihomoravské redakce MF DNES svědčí o tom, že právě ´to druhé´ přetrvává v míře vrchovaté a že velmi podobně jako v roce 2004 se chystá svým nemalým vlivem zasáhnout do voleb i letos.
   Série článků byla odstartována 13. ledna textem Lucie Dvořáčkové „Mezi brněnskými politiky se šíří atmosféra strachu“, začínajícím téměř horrorově „Brněnská politika je pro drsné povahy“ a pokračoval popisem situace, který se podobal spíše scénáři nového pokračování Kmotra, než snaze o objektivní informování („drsné metody, špinavé praktiky, vyhrožování, vydírání, kriminální činy, napojení na mafii“). Tak jak je pro brněnskou redakci zvykem, všechna obvinění se opírala pouze o tvrzení „zdrojů, které nechtějí být jmenovány“. Redakční text byl v následujících dnech podpořen stejně fabulujícími články jednak představitele opozice a ke kampani se přidal (bohužel) také Rostislav Slavotínek z koaliční KDU-ČSL.
   Předseda brněnské ODS Miroslav Hošek v reakci, kterou MF DNES zveřejnila 17. 1. zmínil jistý „pocit déja vu“ z nové mediální ofenzívy a připomněl, že to byly mimo článků Hospodářských novin tehdejších redaktorů Radka Kedroně a Sabiny Slonkové i podobně laděná denunciační dílka brněnské MF DNES, která stála Milana Venclíka křeslo hejtmana. Na Jižní Moravě, jako v jediném volebním kraji, nevyhrála v roce 2004 ODS, ale rozdílem 1.205 hlasů – tj. 0,38 % zvítězili lidovci.
   Na Hoškovu výtku o ovlivnění voleb reagovala MF DNES s elegancí normalizačního Rudého Práva. Karel Škrabal, vedoucí brněnské redakce svůj neuvěřitelný sloupek nadepsal titulkem Nevedeme žádnou kampaň – a pokračoval – Stanovisko MF DNES – Redakce MF DNES se nepodílí na kampaních proti jakékoli politické straně a platí to i pro brněnskou ODS. Byly to jiné noviny, které před krajskými volbami postupně jako první přinášely další a další útoky na Milana Venclíka.
   Překlad pro čtenáře: Pokud nějaké „jiné noviny“ přijdou jako první s jakoukoliv lží o ODS, MF DNES nevidí nic špatného na jejich dalším přetiskování a šíření. Ano, i tak lze dělat tzv. korektní žurnalistiku.
   Mám pocit, že to nebyl poslední díl seriálu tohoto brněnského způsobu aktivistické mediální práce a že se do voleb nadějeme dalších překvapení.