Malá poznámka o (ne)stejném metru

24. prosince 2005 - Jiří Šulc
24 Pro

Když nedávno na sjezdu KDU­-ČSL vystoupil prezident Klaus, média tuto situaci přešla pouhým konstatováním. Jinak se k ní postavil premiér Paroubek, který opět ukázal, že na světě neexistuje jediná věc, ke které by nedokázal vyjádřit nějaké pronikavé stanovisko. Prezidentův projev podrobil tvrdé kritice. Jak to, že prý nadstranický prezident na sjezdu politické strany vyslovuje své politické názory? A byl tam jako prezident, či jako čestný předseda ODS? Za čí peníze? A vůbec, dovolil jsem mu to?

Odpovědět by se dalo několika způsoby. Paroubkovi předně podle všeho vadí, že prezident vůbec nějaké názory má, kterýmžto komfortem pan premiér evidentně nedisponuje. Všechny své výroky podřizuje účelovým zájmům a mění je podle aktuální situace, co mu doporučí mediální poradci.

Druhým postřehem je už poněkolikáté opakovaný moment, kdy panu premiérovi v jeho buldozerovitosti nedochází, že jeho snaha stále někoho komandovat působí ve spojení s osobností prezidenta republiky úsměvně až komicky.

Na závěr by se dalo dodat, že hostem sjezdu KDU-ČSL byl mj. i ministr financí Bohuslav Sobotka. Jeho přítomnost a projev lákající křesťanské demokraty do další koaliční vlády však premiéru Paroubkovi nevadil …

A tak mne napadá otázka: Jako co na lidoveckém sjezdu vystupoval tento mladý muž, o němž je známo, že nikdy v životě nepracoval ani nepodnikal, zatímco nyní vzhledem ke své funkci říká jiným, jak mají pracovat a podnikat oni? Byl tu jako ministr financí, v jeho případě spíš ministr zadlužování? Nebo jako místopředseda koaliční vlády, na níž se lidovci podílejí? Či jako úřadující předseda ČSSD? A kdo platil benzín do limuzíny, která ho do Plzně přivezla? Ministerstvo, úřad vlády, nebo Lidový dům?

Tyto otázky si pan premiér jistě neklade. Nemá totiž stejný metr na všechny a na všechno. Dokládá to i svým útěkem před volebním fiaskem z Prahy k nám do Ústeckého kraje. Pořád ale nepochopil podle jakého metru jej budou měřit zdejší voliči. A tak jen malé upozornění: Ten metr se bude jmenovat nezaměstnanost, která se tu za dobu vlády ČSSD zdvojnásobila.