Úvodník

27. dubna 2005 - Petr Sokol
27 Dub

Čtvrté číslo časopisu CEVRO, který pro Vás vydává naše sdružení, přináší v první řadě rozšířené stěžejní téma. Tím se stala Finanční perspektiva 2007–2013. Dokument tohoto jména hýbe v těchto měsících Evropskou unií podobně jako tzv. evropská ústava.

Zatímco tzv. evropská ústava stanoví rozdělení kompetencí mezi členské státy a Evropskou unii, Finanční perspektiva reguluje druhý klíčový moment evropské integrace, a to sice rozdělování a toky financí mezi členskými státy a unijní kasou.
U nás je každoroční schvalování národního rozpočtu vnímáno velmi pozorně, avšak současné projednávání rozpočtu Unie, a to hned na dobu celých šesti let, je zatím trochu stranou zájmu občanů, politiků i médií. A právě to se snaží napravit časopis CEVRO.

Dubnové CEVRO přináší k tématu finanční perspektivy hned několik materiálů. V redakčním článku Jana Jelínková přibližuje průběh stejnojmenné konference. Svůj pohled na finanční perspektivu a hospodářskou politiku Evropské unie nabízí v dalším článku tematické části poslanec Evropského pralamentu Petr Duchoň. Psané slovo vždy velmi dobře doplňují grafické příklady. A právě ty pro náš časopis v souvislosti s tématem „evropského rozpočtu“ připravil další z poslanců Evropského parlamenu Oldřich Vlasák. Blok článků o finanční perspektivě doplňuje rozhovor s členem rozpočtového výboru EP Hynkem Fajmonem.

Na dalších stránkách pokračují pravidelné rubriky. Galerie velikánů světové pravicové politiky tentokrát po třech politicích „z praxe“ představuje jednoho z největších klasiků pravicového politického myšlení Friedricha Augusta Hayeka. Jeho výrok najdete i v populární křížovce.