Pyromani a hasiči aneb nová koncepce podpory podnikání

02. Června 2004 - Martin Říman
02 Čer

Jára Cimrman je vynálezcem tzv. frustrační kompozice. Tedy, že období naděje je střídáno obdobím zklamání a tak pořád dokola. Obdobně se dá popsat i způsob vládnutí sociální demokracie. Na sociální stát si šáhnout nedáme, dušoval se ještě nedávno Vladimír Špidla. Dnes dospěl k poznání, že sociální stát musí ustoupit…, aby se mohl vrátit s ještě větší silou! Stejně tak nám před rokem tvrdil ministr financí, že deficit státního rozpočtu se musí rekordně zvýšit, aby se v dalších letech mohl (opět rekordně) snížit.

Podobným vývojem prochází i vztah této vlády k podnikající části společnosti. Nejprve ji vláda donutí svými drakonickými opatřeními k hromadnému odevzdávání živnostenských listů, aby poté slovy resortního ministra Urbana vyhlásila plán na podporu podnikání. Kdyby tyto příběhy zůstávaly, jako v případě neuznaného génia, jen na papíře, byla by to docela legrace.

Nedávno jsem tento způsob práce popsal jako rozpolcenost hasiče-pyromana, který s oblibou zakládá požáry, neboť mu dělá neobyčejné potěšení je pak hasit.

Nejsem si jist, zda naše vláda si vůbec uvědomuje tuto kauzalitu. Do parlamentu posílá jeden návrh likvidující živnostníky za druhým a na tiskovce pak ministr tvrdí, že chvíle, kdy podnikatel bude hýčkaným stvořením, se již blíží.

Smutné je, že tato metoda je stále, alespoň na mediální scéně, relativně úspěšná. Sliby Špidly před volbami a následné skutečné činy jeho vlády nejsou označeny za to jediné, čím jsou, tedy za lež jako věž, ale za „pochopení reality“ nebo dokonce „vážný pokus o první(!) finanční reformu u nás“. Totéž platí i pro dnešní Urbanovo procitnutí.

ODS může těšit fakt, že je na správné cestě. Kdo si přečte požadavky Hospodářské komory (za které hodlali demonstrovat před Strakovou akademií, pak se nechali – pokolikáte už – uchlácholit Špidlou), tak zjistí, že se až na jednu výjimku – více zákonem garantovaných pravomocí pro HK – shodují s její Modrou šancí.

Volební preference naznačují, že si to lidé snad už uvědomují. Teď půjde o to, přetavit i tuto šanci ve skutečný úspěch. A to není možné jinak, než prostřednictvím vítězných voleb.