Promarněný rok

30. listopadu 2009 - Pavel Drobil
30 List

Minulý týden tento deník zveřejnil žebříček investiční atraktivity krajů ČR sestavený Vysokou školou ekonomickou v Praze a firmou MasterCard.

Moravskoslezský kraj v něm nedopadl vůbec dobře, připadla mu jedenáctá příčka. Celou věc jsem již komentoval v článku samém a myslel jsem, že to stačí, neboť si o těchto žebříčcích myslím svoje. Nicméně když jsem si přečetl reakci hejtmana Palase, tak jsem nevěděl, jestli mám plakat nebo se smát. Pan hejtman, s rozhledem sobě vlastním, prohlásil, že „jedenácté místo v investiční atraktivnosti není samozřejmě uspokojivé, víme o tom a ihned po nástupu do vedení kraje jsme tuto situaci začali řešit“. I když vím, co to je házet hrách na zeď, tak musím panu Palasovi připomenout, že v době, kdy od ODS přebíral vládu v kraji, byl náš kraj na předních místech zájmu investorů, bylo vytvořeno mnoho tisíc pracovních míst a nezaměstnanost byla na historicky nízkých počtech. Jistě, ne vše, co dnes činí kraj méně zajímavým pro domácí i zahraniční investory, lze přičíst nekompetentnosti Palasova vedení kraje (máme přece globální krizi).

Ale je toho dost. Od zcela zbytečných náměstků hejtmana Lebiedzika a Vzientka, kteří by měli být motorem ekonomických aktivit v kraji, ale nikdo o nich nic neví a nikdo je nezná, přes chaos ve zdravotnictví a podivnosti při zadávání veřejných zakázek prostřednictvím ještě podivnějších advokátních kanceláří až po faktické zpomalení čerpání peněz ze strukturálních fondů EU, jehož nejviditelnějším důsledkem je ukončení výstavby krajské vědecké knihovny v Ostravě. Řečem o nákladnosti tohoto projektu a krajem připravované levnější variantě už zajisté nevěří ani radní sami. A tak by se dalo pokračovat ještě hodně dlouho . Mimochodem, kde je ona miliarda korun, kterou náměstek Lebiedzik sliboval na boj s krizí z krajského rozpočtu? Kde jsou ty desítky investorů a miliardy korun navíc, které ČSSD slibovala, když zdůvodňovala, proč musí resort, který za ODS zvládal jeden náměstek hejtmana, obsadit náměstky dvěma?

Pane hejtmane, pokud vaše vedení přiláká do našeho kraje alespoň polovinu investorů (a pracovních míst), jako se to podařilo Tošenovského vedení kraje, potom vám upřímně zatleskám. Zatím můžeme pouze konstatovat, že rok vlády krajské koalice ČSSD a KSČM je nejpromarněnějším rokem v novodobých dějinách kraje.