Liberálně-konzervativní akademie CEVRO

30. listopadu 2009 - Michal Polanecký
30 List

Deset let je dlouhá doba. Ještě delší se zdá být v tom případě, že něco funguje a stále se zlepšuje. Deset let nedokáže přežít ani mnoho politických stran. CEVRO dokázalo, že má v naší společnosti své místo.

Na liberálně-konzervativní akademii jsem se poprvé hlásil v roce 2004. Pro velký zájem jsem nebyl vybrán. Můj motivační dopis však nezůstal bez povšimnutí a v roce 2005 jsem byl Cevrem osloven, zda mám stále zájem. Neváhal jsem ani chvilku a už jsem řešil, jak si přeorganizovat čas na přednášky.

Tak trochu jsem věděl, na co se mám připravit, protože do ročníku 2004/2005 nastoupil můj kolega z milevské ODS. V roce 2005 jsem tedy převzal štafetu já a Milevsko mělo opět zástupce na akademii.

Byl jsem velice mile překvapen přístupem všech posluchačů, přednášejících i přímo pracovníků zajišťujících chod akademie. Do dnešních dnů si pamatuji tuto atmosféru, odhodlání a chuť do něčeho nového. Bylo před volbami. V našem ročníku bylo kromě zástupců z řad ODS i zastoupení z KDU–ČSL.

Rozsah přednášek byl velice různorodý, zajímavý a mnoho věcí si pamatuji dodnes. Avšak nejvíce jsem se osobně našel v přednáškách „komunikace a veřejná prezentace“ a také „politického marketingu“. Z politického marketingu jsem také obhajoval závěrečnou práci, která se týkala webové prezentace místního sdružení politické strany. Díky zkušenostem získaným na akademii a mnoha konzultacím s dalšími kolegy z řad posluchačů se v Milevsku podařilo historicky prolomit volební preference ODS. Do té doby velice konzervativní Milevsko zažilo plnohodnotnou volební kampaň počínaje letáky, plakáty, setkání s občany a konče natočením videoklipu, který byl vysílán v místní TV, rozdáván na DVD a prezentován na webu.

Nebýt studia na liberálně-konzervativní akademii CEVRO, těžko bych hledal tolik motivace a chuti do práce, kterou jsem po ukončení studia měl.

V současné době jsem tři roky milevským místostarostou, což bylo pro místní starousedlíky velkým překvapením, protože jsem se narodil v Praze, kde jsem také čtyřiadvacet let žil. Na mém příkladu je vidět, že pokud je chuť do práce a člověk má kolem sebe schopné lidi, což je opravdu základ, lze měnit i desítky let zaběhlé stereotypy.

V těchto dnech, kdy probíhá velká kauza s vysokoškolským studiem v Plzni, musím uznat, že tituly dělají v politické kariéře opravdu hodně. Já jako středoškolák jsem byl v komunálních volbách postaven proti doktorům, inženýrům, učitelům a dalším. Málo voličů hodnotí opravdové schopnosti a výsledky kandidátů, tituly působí jako magické znamení.

Proto je velice důležité, aby i nadále fungovala liberálně-konzervativní akademie CEVRO, kde si pravicově založení lidé rozšíří své znalosti a schopnosti, ale také se naučí tyto vědomosti prezentovat lidem ve svém okolí. Laciná a populistická gesta levice působí na lidi bez názoru a prospěcháře, zodpovědným a moudrým lidem je třeba trpělivě předkládat podložené argumenty.

Občas si v hlavě přehrávám ukončení ročníku, kde většina studentů konstatovala, že touto akademií by mělo projít mnoho politiků stojících v čele státu, aby se vrátili zpátky nohama na zem a začali dělat svou práci zodpovědněji s ohledem na obyvatele a zájmy naší republiky.