Malé zamyšlení nad velkým problémem

02. Června 2009 - Jiří Vambera
02 Čer

Na posledním jednání krajského zastupitelstva se starosta Žírče Libor Mojžíš zeptal radní zodpovědné za zdravotnictví Jany Třešňákové, jaký je stav interního oddělení nemocnice v Náchodě. Z následující diskuze jsme seznali smutnou pravdu. Kraj zdravotnictví doopravdy neřídí. Kromě vracení poplatků se jenom mluví a mluví. O omezení provozu interního oddělení pro nedostatek personálu se rada dozvěděla vlastně dodatečně. Vedení náchodské nemocnice si muselo poradit samo. Předseda zdravotního výboru dr. Veselý se nás snažil uklidnit. Podle něho omezení provozu interního oddělení nevadí a pacienti se nemají čeho obávat. Žádné oddělení nepracuje se stoprocentní obložností, některá mají obvykle volnou skoro polovinu lůžek, a tak si v případě potřeby s internou vypomůžou. Praxe uzavření části oddělení se vlastně praktikuje v nemocnicích každou chvíli – jen se tomu říká třeba malování.

Vyřešit nedostatek personálu je obtížný problém. Určitě se projevuje v celé republice a musí se řešit především na centrální úrovni. Když mají nyní kvalitní odborníci možnost najít mnohem lépe placená místa i mimo Českou republiku, máme dvě možnosti. Buď zadrátovat znovu hranice, ale to půjde v Evropské unii jen těžko. Nebo v konkurenci zaměstnavatelů uspět a nabídnout takové podmínky, aby doktoři rádi pracovali doma. Nemusí to vždycky být jen výše platu, která rozhodne. Pro mnoho mladých lékařů a sester je velmi důležitá pracovní perspektiva, možnosti kariéry a příležitost ke vzdělávání.

I kraj ale má možnosti na své úrovni vytvářet pracovní podmínky atraktivní, konkurenceschopné. K tomu patří i kvalitní vybavení pracoviště. Součástí této snahy byla například i rázová digitalizace krajských nemocnic. Investice veliká, ale podle odborníků odpovídajícím způsobem zlepšující úroveň zdravotní péče o obyvatele kraje. Nerovné podmínky jednotlivých nemocnic a zachování lůžkového fondu zase měly zajistit spojení všech nemocnic do jedné. To by posílilo i základní podmínku atraktivity zdravotnického pracoviště – že zaměstnanci získají práci dlouhodobou a budou mít dobré vyhlídky do budoucna.