Vejce dráčka nevydalo

30. března 2008 - Ivan Langer
30 Bře

Dračí vejce minulých vlád, mám na mysli stále se zvyšující počty od­po­slechů, bylo zničeno. Vejce, na kterém seděli pánové Bublan a Paroubek, svého dráčka nevydalo.
   Sešel jsem se nedávno s prezidentem republiky Václavem Klausem, abych mu předal informace o změnách v oblasti policejních odposlechů, ke kterým došlo v loňském roce. Zatím šlo jen o prostou statistiku, komplexní vyhodnocení a analýza užívání odposlechů bude poprvé podle zcela nové metodiky zpracována a zveřejněna v první polovině letošního roku. Už teď je ale vidět, že za rok se mnohé ­změ­nilo.
   Nyní probíhá důsledná a systematická kontrola odposlechů. Všichni, kdo se zabývají odposlechy vědí, že jejich práce je kontrolována a vyhodnocována. Počet osob, které zpracovávají odposlechy se omezil. I díky tomu se celkový počet odposlechů v loňském roce snížil – a to o 30 % oproti roku 2006. Racionální a bezpečné zacházení s odposlechy, které jsou zásahem do lidského soukromí, bylo a je jednou z mých priorit. Často jsme v minulosti naráželi na argumenty, že odposlechy musí stoupat podle toho, jak stoupá počet telefonů. Není to pravda. Důležitý je systém, odpovědnost a kontrola. Už by se nám tedy nemělo stát, že budeme bezdůvodně odposloucháváni, nemělo by se stát, že my nebo naše děti budeme omezeni ve svých právech, nemělo by se stát, že budeme poškozeni, nebo že bude porušeno naše právo na soukromí. Prostě jsme změnili přístup k odposlechům.
   Cílem této vlády totiž není omezovat vaši svobodu ani poslouchat, co si povídáte se svým kamarádem, kamarádkou, přítelem, přítelkyní, manželem, manželkou, maminkou, tatínkem… Budeme-li se chovat zodpovědně, nemusíme se zbytečných zásahů do soukromí bát a jejich počet může dále klesat.