Úvodník
Klíčovým tématem druhého letošního čísla CEVROREVUE je především zhodnocení komplikované, ale nakonec pro pravici úspěšné prezidentské volby. Expert z právnické fakulty Univerzity Karlovy Jan Kysela analyzuje v úvodním článku právní úskalí prezidentské volby. Zbyněk Klíč nabízí zhodnocení role Václava Klause v české politice. Petr Sokol rozebírá vliv průběhu letošní prezidentské volby na české politické strany. Politolog Josef Mlejnek hodnotí šance na zavedení přímé volby prezidenta a konečně poslanec Jan Morava přibližuje průběh prezidentské volby očima přímého účastníka maratónu šesti volebních kol, která nakonec přinesla zvolení nové hlavy státu. Tématickou část doplňuje rozhovor s komentátorem Jefimem Fištejnem, který se rovněž vrací k průběhu a dopadu prezidentské volby.
Podnětné příspěvky naleznete také v pravidelných rubrikách. V politické reklamě hledá Marek Buchta příčiny, proč v zemských volbách v Hesensku neuspěl Roland Koch, neformální vůdce pravicového křídla v CDU. Tento text vhodně doplňuje Galerie osobností, v níž politolog Petr Robejšek představuje lídra více středového proudu v německé CDU, Christiana Wulffa. Ten na rozdíl od Kocha v letošních zemských volbách v Dolním Sasku uspěl. V okénku do třetího světa se podíváme do Indonésie po smrti dlouholetého diktátora Suharta. Zahraniční inspirace míří rovněž do Asie, ale tentokrát na Tchaj-wan, kde pravicová strana Kuomintang vyhrála v parlamentních volbách a chystá se na volby prezidentské.
Nechybí ani oblíbený test, v němž si tentokrát můžete vyzkoušet své znalosti o vládních reformách.
Novinkou je rubrika, která bude po celý rok rekapitulovat průběh zahraničněpolitické události číslo jedna – amerických prezidentských voleb.
Pěkné čtení!