Úvodník

26. listopadu 2007 - Petr Sokol
26 List

Vážení čtenáři

Připravili jsme pro Vás listopadové ­vydání Vašeho oblíbeného časopisu CEVROREVUE.
   Téměř přesně za rok přistoupí občané naší republiky, s výjimkou Prahy, k volebním urnám, aby už potřetí vybrali své zástupce do krajských zastupitelstev, z nichž se následně bude rekrutovat vedení všech 13 krajů. Kraje tedy plnohodnotně fungují již sedm roků a celé tři roky jim navíc jednoznačně vévodí občanská pravice, která od voleb v roce 2004 disponuje posty 12 z 13 hejtmanů.
   Právě pro tyto skutečnosti jsme pro toto číslo zvolili za stěžejní téma problematiku krajů a příštích voleb. V redakčním článku se politolog a ředitel CEVRO Ladislav Mrklas zamýšlí nad pozicí ODS na krajské úrovni, specialista na komunikaci Karel Křivan pak hledá možné postupy při kampani v příštích krajských volbách. Případovou studii o Zlínském kraji v tomto funkčním období pro nás exkluzivně napsal hejtman tohoto kraje Libor Lukáš. Nechybí samozřejmě ani pohledy expertů na krajskou problematiku. Vrchní ředitel na ministerstvu vnitra Václav Henych se věnuje vztahu samosprávy a státní správy, Petr Tománek z ostravské univerzity představuje problematiku financování krajů. Hlavní témata samozřejmě doplňuje tematický rozhovor, který nám poskytl předseda Asociace krajů České republiky a hejtman Moravskoslezského kraje Evžen Tošenovský. Také grafická příloha tentokrát „patří“ krajům.
   V galerii, která představuje velikány světové pravicové politiky a pravicového politického myšlení, tentokrát představuje Pavel Hamza významného představitele polské protikomunistické opozice, kterým byl filozof Leszek Kolakowski. Zahraniční inspirace se zabývá třetím vítězstvím dánské pravice v řadě, které získala v listopadových parlamentních volbách.
   V CEVROREVUE toho najdete samozřejmě i tentokrát mnohem víc. Přeji Vám příjemné čtení.