Ministr Bursík škodí jižním Čechám

09. října 2007 - Jiří Pospíšil, Jan Špika
09 Řij

Dálnice z Prahy do Českých Budějovic nemůže vést přes Posázaví, tvrdí místopředseda vlády a ministr životního prostředí Martin Bursík. Důvodem je podle něj to, že oblast Posázaví je cenným rekreačním zázemím Prahy. Dovolujeme si namítnout, že šéf strany Zelených není feudálním monarchou, který může rozhodovat o bytí či nebytí statisíců lidí.
   Navíc ona oblast kolem řeky Sázavy nepatří mezi chráněné přírodní oblastí, takže ministerstvo životního prostředí nemá v tomto případě právo veta, které by mohlo zastavit stavbu. Můžeme se také ptát, jak cenná může být lokalita s tisíci chatami, které v drtivé většině nemají ani kanalizaci a často jsou i bez septiku? Navíc dálnice by Sázavu překonala velkým mostem a její negativní vliv na životní prostředí bude minimální. Podle dopravních odborníků je trasa dálnice, která povede přes Sázavu v okolí Kamenného Přívozu, tou nejoptimálnější a jiná varianta prakticky neexistuje.
   Dálnice D3 je klíčovou dopravní stavbou pro jižní Čechy, na které závisí budoucí ekonomická prosperita kraje. Řekneme si to rovnou, když Jihočeský kraj nebude mít moderní rychlé silniční spojení s Prahou a Rakouskem, může to v budoucnu znamenat jeho stagnaci. Mohlo by to znamenat, že sem začne jezdit méně turistů, tím pádem mohou být ohroženy tisíce pracovních příležitostí, stoupne tak nezaměstnanost atd.
   My se nebráníme diskusi o tom, jak dálnici postavit tak, aby její negativní vliv na život lidí v okolí byl ­mi­nimální. Nemůžeme však souhlasit s nezodpovědnými výroky ministra Bursíka, které vážně poškozují nejen zájmy obyvatel jižních Čech, ale celé České republiky.

Článek byl převzat ze stránky www.senator-cb.cz.