Bude uvolnění pracovního trhu pro všechny přínosem?

09. října 2007 - Petr Fiala
09 Řij

Závěry z jednání německé vlády v Mersseburgu opět oživily otázku otevření německého pracovního trhu pro naše občany. U sousedů mají podle všeho zájem takzvaně vyzobat z naší personální nabídky to nejlepší. Není se jim co divit, nedostatek kvalifikovaných pracovníků pro technické profese trápí stejně německé i české podniky.
   Postoj německé vlády k otázkám otevření trhu práce podle všeho odráží postoj jednotlivých německých podnikatelských svazů. Například saské podniky se potýkají, co se týče personálních otázek, s velmi podobnými problémy jako firmy na české straně hranice. I jim chybí kvalifikovaní pracovníci ve stejných, tedy technických, oborech. Pokud dojde skutečně k uvolnění pracovního trhu v sousedním Německu a Rakousku, logicky může dojít k dalšímu odlivu kvalifikovaných zaměstnanců z tuzemských podniků.
   Osobně jsem pro úplné otevření pracovní trhu, bez toho, aby docházelo jen k takzvanému vykrádání inženýrů v našem průmyslu. Bohužel se ale budeme asi muset připravit na variantu postupného otvírání, které bude pro naše hospodářství méně příjemné. Z tohoto problému jsou pak podle mě v zásadě dvě cesty. Velké firmy mají zájem o větší uvolnění českého pracovního trhu pro občany států na východ od nás. Druhou možností je větší počet nových absolventů technických oborů.
   Tato dvě řešení, přesně jejich kombinace, jsou asi jedinou možností, jak se vyhnout situaci, kdy na otevření pracovního trhu u sousedů a případný odliv pracovní síly doplatí naše firmy. Byla by škoda přijít o investory, které jsme s velkým úsilím nalákali do našich průmyslových zón, jen proto, že pro jejich výrobu nebude dostatek schopných a kvalifikovaných lidí. Možnost pracovat v celé EU by měli mít všichni naši občané bez rozdílu, je ale otázkou, jak rychle tuto možnost všichni dostanou. Bylo by podle mne chybou jen čekat na to, co taková změna naší ekonomice přinese a nepřipravit se na její možné důsledky.

Celý text najdete na stránce www.fialapetr.cz.