Americká radarová základna v Česku

01. dubna 2007 - Jaroslav Zvěřina
01 Dub

Byl jsem se zcela nedávno podívat na velikou televizní show, kterou uspořádala ČT, aby popularizovala otázku rozmisťování amerického protiraketového obranného systému. Americký protiraketový „deštník“ není namířen proti hrozbám, které dnes existují. Má chránit severoatlantickou civilizaci proti hrozbám, které se zdají být velmi aktuální v perspektivě několika let.
   Proč vlastně Spojené státy budují svůj protiraketový systém dnes a proč sami a ne ruku v ruce se spojenci v NATO? Jisté je, že Evropa globální bezpečnostní výzvy tradičně ignoruje a snaží se proti nim stavět specifická „evropská řešení“. Ta jsou založena především na vyjednávání, a také na neodporování zlu násilím, jehož výsledkem jsou nekonečná jednání s nejrůznějšími totalitními režimy, které ohrožují své okolí a páchají zvěrstva na vlastním lidu.
   Hlavním problémem zůstává skutečnost, že protiraketové systémy jsou drahé. A dnes žádná z členských zemí NATO s výjimkou Spojených států, neprojevuje ochotu zvyšovat své zbrojní rozpočty. Obrana se stala pro nás hodnotou jakoby druhořadou. Dominují výdaje na oblasti sociální a enviromentální.
   Celý spor o americký radar v Česku nabývá politické povahy. Tak jako kdysi vzývali naši slavjanofilové ruské kozáky, aby přinesli zemi svobodu a klid, bojí se dnes čeští ­an­ti­ame­ri­kanisté různých odstínů vstupu amerických vojáků na svobodnou českou půdu.
   Právě v konfrontaci s historií působí směšně další často vyslovovaný motiv postoje proti antiraketové základně: vždyť nás to ohrožuje! Radar může být napaden raketami nepřítele a nebo teroristy. Jak my k tomu přijdeme? To je samozřejmě především postoj zbabělý. Byl-li by zastáván důsledně, pak jsme neměli vstupovat do Evropské unie ani do NATO. Přátele a spojence nemáme jen proto, aby nás chránili, ale také proto, abychom my sami spolu s nimi byli schopni a ochotni ­postavit se společným nepřátelům. V dnešním globalizovaném světě se nás týkají všechny hrozby, kterým čelí demokratické státy. Podat si ruku s Američany je v tomto světě a v této době nanejvýš logické a správné rozhodnutí.