NATO, radar a partnerství

01. dubna 2007 - Petr Fiala
01 Dub

Naše země je členem Severoatlantické aliance už osm let. Přiznám se, že bych se asi nad datem našeho vstupu, 12. březnem, příliš nezamýšlel, nebýt diskuse o americkém radaru a bezpečnosti naší republiky, která v posledních týdnech hýbe českou veřejností.
   Myslím, že právě výročí našeho přistoupení k Severoatlantické smlouvě je vhodnou příležitostí pro zamyšlení se nad vztahem amerického radaru a našeho členství v alianci. Osobně nechápu snahy některých zelených či socialistů podmiňovat instalaci radaru jeho zapojením do struktury NATO. Myslím si, že tam toto zařízení už, byť nepřímo, tak nějak z principu věci, je. I když pravděpodobně nebude podléhat velitelské struktuře aliance, půjde o americké vojenské zařízení a USA stále členy Severoatlantické aliance jsou. Argumenty typu „radar bude chránit jen USA a pro nás znamená jen zvýšení ohrožení“ jsou podle mě falešné, z radaru, respektive celého systému protiraketové obrany, bude mít v případě ohrožení užitek celý euroatlantický blok.
   Nejsem odborník na mezinárodní bezpečnost, k této oblasti jsem se dostal asi nejblíže během své návštěvy NATO v Bruselu krátce před naším vstupem do aliance. Myslím, že rozhodovat o radaru by měli politici a odborníci, ti kteří mají dostatek informací a zkušeností. Referendum, myslím, není v této věci na místě, protože zcela jistě nebude možné poskytnout občanům všechny detailní informace.
   Také obavy z toho, že si Američané budou žít „sami pro sebe“, jsou podle mne liché. Dá se spíše očekávat opak. Pro příklad můžeme jít do sousedního Německa nebo i do Ústeckého kraje, konkrétně do Dětského domova v Mašťově. Tato obec leží v těsném sousedství vojenského újezdu Hradiště v Doupovských horách. Když před několika lety v tomto vojenském újezdu byli na cvičení američtí vojáci ze základen v Německu, navázali během krátkého pobytu u nás s dětským domovem partnerství a spolupráce mezi domovem a jejich rodinami v Německu přetrvala v podobě předvánočních setkávání s nadílkou několik let. Přitom šlo o Američany, kteří se s tímto regionem setkali víceméně jen na pár dní.