Měla by ODS projít podobnou ideovou proměnou jako Konzervativní strana se zdůrazňováním „zelených“ témat?

09. března 2007 - redakce
09 Bře

Petr MachPetr Mach
výkonný ředitel Centra pro ekonomiku a politiku

Varoval bych ODS před tím, aby jakkoliv uhýbala od ideologie svobody jednotlivce. Otázka životního prostředí je důležitá, ale všechny nápady typu zákazu žárovek a omezování emisí CO2 jsou nejlevicovějším projevem starosti o životní prostředí, které přírodě nijak neprospívají. Naopak. Když regulacemi pokřivíme ceny, budeme si myslet, že vyrábíme energii levněji, ale bude to jen iluze způsobená tím, že jsme zavrhli tržní cenový mechanismus. Bursíkovo auto na biolíh je jen marketingová iluze, ve skutečnosti je výroba biolihu energeticky náročnější než výroba benzínu. Bylo by smutné, kdyby ODS naskočila na stejnou primitivní hru. Myslím, že s voliči ODS se tato hra hrát nedá.

Bedřich MoldanBedřich Moldan
senátor

Rozhodně bych uvítal, kdyby ODS věnovala větší pozornost „zeleným“ tématům. Současnou absenci vážné diskuse nad tématy, jako je například globální změna klimatu a reakce na ni, považuji za velkou chybu. Zelená témata jsou prostě na stole ať chceme nebo ne a předstíráním jejich neexistence, znevažováním, nebo zcela zbytečnou ideologizací se nic neřeší, nanejvýš vyklízíme pole a ztrácíme část voličů. Za vůbec největší chybu považuji evidentně neodborná nebo demagogická vyjádření předkládaná jako zásadní ideová stanoviska. Větší pochopení a skutečnou snahu řešit „zelená“ témata bych rozhodně velmi podporoval, i když si nemyslím, že by to mělo znamenat ideovou proměnu ODS. Vždy jsem považoval a stále považuji konzervativní přístup k řešení environmentálních problémů za adekvátní a plodný, a je mi líto, že není dostatečně uplatňován.

Jan MoravaJan Morava
poslanec

Domnívám se, že síla ODS spočívá právě v tom, že se ideologicky nemění a stále jsou pro ni zásadní hodnoty svobody a osobní odpovědnosti. Nejlepší cesta k ochraně přírody je otevřené konkurenční prostředí, které firmy motivuje k bezodpadové a energeticky bezestrátové výrobě, která nejen zlevňuje cenu produktu, ale je také šetrná k životnímu prostředí. A otevřená konkurence je politikou ODS. Více, než zezelenání, tak ODS potřebuje lépe komunikovat s voliči orientujícími se na ekologii.