Disciplína musí být!

09. března 2007 - Vít Blaha
09 Bře

Ve středu 17. ledna 2007 vysvětloval Lubomír Zaorálek jak chce sociální demokracie do budoucna zabránit svým poslancům, aby hlasovali jinak než v souladu s nedílnou velitelskou pravomocí politruka socialistické armády, jak demokraticky nařídí vedení strany růže.
   Vzpomněl přitom na Etický kodex, který musel každý kandidát ČSSD před loňskými volbami podepsat, aby se vůbec dostal na kandidátku. Mimo jiné se v něm podle Zaorálka píše, že zvolený poslanec nepřestoupí během trvání svého mandátu do jiné strany, ani neumožní vznik vlády konkurenční strany. A kdyby prý všechny strany podepsaly stejný kodex a kdyby se všichni poslanci parlamentních stran kodexem řídili, k ničemu takovému, jako byl odlišný názor poslanců Pohanky a Melčáka, by nemohlo dojít. Ano, kdyby nikdo nekradl, ani nejezdil rychle po dálnici a nemlátil doma děti, mohli bychom pomalu zrušit i policii a soudy.
   V sobotu 20. ledna ale sám předseda strany Jiří Paroubek vymyslel ještě komičtější ideu. Prohlásil, že by chtěl, aby byl schválen zákon „proti politickému přeběhlictví“. Soudy by prý měly zkoumat motivy poslanců, kteří hlasují jinak než je vlastní strana zaváže. Konzultovat to chce se svými stranickými právnickými experty, např. se Zdeňkem Jičínským. Nevím, co na to spolutvůrce první socialistické ústavy, ale v té dnešní se v Článku 27 říká:
   „… Poslance ani senátora nelze postihnout pro hlasování v Poslanecké sněmovně nebo Senátu nebo jejich orgánech …
  
Soudně to tedy také nepůjde, takže budou muset v Lidovém domě vymyslet nějaký lepší způsob, jak zajistit disciplínu spolustraníků nejen na sedm měsíců, ale na celé volební období. Třeba by mohli oprášit metodu Miroslava Sládka, ten pro hladké fungování Republikánské strany nechával kolegy podepisovat dvoumilionovou směnku.
   A společně s jinými, mediálně líbivými akty by to určitě fungovalo! Jen nevím, jak se to bude slučovat s dalším přáním Jiřího Paroubka proměnit stranu v objekt zájmu mládeže. Ale možná, že touží mít více takových, jako je mladý starosta Brna-střed, Michal Bortel.