US midterm elections I. / Bitva o senátorské křeslo v Tennessee

07. února 2007 - Marek Buchta
07 Únor

V první části dvojdílného cyklu o amerických midterm elections (tedy volbách uprostřed čtyřletého prezidentského období, ve kterých se volí do celé Sněmovny reprezentantů, třetiny Senátu a do řady pozic na místních úrovních) se podíváme na úchvatnou ukázku souboje na ostří nože o volné senátorské křeslo ve státě Tennessee. Střetl se o ně republikánský kandidát Bob Corker s kandidátem demokratů Haroldem Fordem juniorem.

Kampaň Harolda Forda jr.
Výzkumy volebních preferencí již dopředu ukazovaly na těsný souboj, ale řada lidí by si asi vsadila spíše na Harolda Forda. Tento zkušený profesionální politik, známý kongresman, dokonce kandidoval v roce 2005 proti Nancy Pelosi na post šéfa demokratů v Kongresu. Sice neuspěl, ale kandidatura mu přinesla řadu příležitostí pro prezentaci v celostátních i místních médiích, pozvánky do diskuzí, TV show a celkově velkou mediální propagaci. Podařilo se mu tak vytvořit image nikoli pouze politika z Memphisu, ale politika celostátního ­for­mátu.
   V kampani Harold Ford navázal na obraz moderního a seriózního politika, politika konsensu, politika pro novou generaci. Sám sebe dokonce nazýval konzervativním demokratem. Na ukázkách z kampaně vidíte Forda mezi dětmi ve škole, v kostele nebo u benzínové pumpy (kde kritizuje vysoké ceny benzínu, zisky petrolejářských společností a dokonce i přímo společnost Exxon). Jako nejdůležitější se nakonec ukázal spot, ve kterém vidíme Forda v letadle s lahví jakési červené tekutiny, jak varuje před terorismem a zdůrazňuje nutnost ochrany hranic a bezpečnosti.

Kampaň Boba Corkera
Proti Haroldu Fordovi stál místní self-mademan, podnikatel, bývalý starosta města s krásným názvem Chatanooga – Bob Corker. Již v primárkách musel zvládnout těžký souboj o svoji nominaci a nebyl výrazným favoritem. Na konečném výsledku 51:48 pro Corkera se určitě podílela i promyšlená kampaň, kterou Corkerovi pomohl připravit Tom Ingram. Spolu definovali následující strategické linie:
a) negativní: Ford jr. zmeškal 365 hlasování v Kongresu; Ford aktivně podporoval problematické rozhodnutí Boba Clintona propustit usvědčené teroristy; Ford o sobě tvrdil, že je právník, ačkoli nikdy nesložil předepsané zkoušky a další. Corkerův team si pohrál zejména s výše zmíněným Fordovým spotem s lahví v letadle. Natočili kontra-spot, ve kterém dává do protikladu Fordův náhlý boj s terorismem a jeho odlišné předchozí hlasování v Kongresu. V dalším spotu jsou ukázána například některá z důležitých hlasování, kterých se Ford nezúčastnil.
b) pozitivní: Bob Corker má skvělou manželku, dcery, ale hlavně: je to člověk z Tennesse, pomáhal lidem jako starosta, pozvedl město. Prostě jeden z nás, člověk který nám rozumí. Klíčovým byl následující slogan:
„Harold Ford jr. vyrůstal v D. C. – Bob Corker v Tennessee; Harold studoval na pensylvánské universitě – Bob si vybral universitu v Tennessee; Harold Ford zdědil život politika – Bob Corker vybudoval firmu, rodinu, pomohl zajistit dostupné bydlení pro tisíce lidí a oživil město; Harold žil politikou – Ale Bob Corker žil jako lidé v Tennessee.“

Harold Ford mezi dětmi
Harold Ford mezi dětmi

Harold Ford v kostele
Harold Ford v kostele


Harold Ford v letadle s lahví neznámé tekutiny
Harold Ford v letadle s lahví neznámé tekutiny

Harold Ford před benzínovou pumpou Exxon
Harold Ford před benzínovou pumpou Exxon

Negativní kampaně Boba Corkera proti H. Fordovi
Negativní kampaně Boba Corkera proti H. Fordovi

Negativní kampaně Boba Corkera proti H. Fordovi
Negativní kampaně Boba Corkera proti H. Fordovi

Harold Ford nehlasoval o zákonu, chránícím děti před obscénními scénami v TV.
Harold Ford nehlasoval o zákonu, chránícím děti před obscénními scénami v TV.

Bob Corker – jeden z nás
Bob Corker – jeden z nás