Úvodník
Vážení čtenáři
Právě dostáváte do ruky první letošní číslo CEVROREVUE. Nevstupujeme však pouze do nového roku, ale snad také do nové politické éry.
Česká republika má konečně vládu s důvěrou Poslanecké sněmovny. Zvlášť potěšující je navíc skutečnost, že tato vláda má v čele pravicového premiéra a je tvořena středopravou koalicí, v níž nezasedá žádná vysloveně levicová strana. V lednu tohoto roku je tomu přesně devět let, kdy Klausova vláda přepustila místo ve Strakově akademii Tošovského vládě a začalo dlouhé období s pravicí v opozici. Teprve nyní má nová vláda možnost svou prací napravit všechno špatné, co levicové vlády učinily při omezování svobody a zavádění další a další regulace. Věřme, že se jí to, přes její velmi bolestný zrod a nutnost mnoha kompromisů, bude dařit.
Jedním z mnoha úkolů nové vlády bude i vytvoření podmínek, které by omezily pravděpodobnost opakování volebních patů v naší zemi. Proto se v našem stěžejním tématu prolíná problematika sestavování vládních koalic a analýzy toho, jak dochází k volebním patům. V úvodním redakčním článku porovnáváme český pat s dalšími příklady v Evropě a hodnotíme vyhlídky nové vlády přežít v úřadě delší dobu. Úvahu na podobné téma pro nás napsal renomovaný brněnský politolog Lubomír Kopeček. Autorem dalšího textu je ředitel českého zastoupení Nadace Konrada Adenauera Stefan Gehrold. Věnuje se v něm (ne)fungování velké koalice v Německu. Počínaje tímto vydáním jsme pro Vás připravili novinku – grafické doplnění tématu každého čísla. Tentokrát Vám předkládáme přehled československých a českých vlád a jejich premiérů.
V Zahraniční inspiraci nemůže chybět analýza některého z evropských volebních patů. Tentokrát jsme vybrali Nizozemsko, kde sestavování vlády v mnohém připomíná českou situaci. V Galerii osobností pak najdete vizitku otce konzervativního myšlení Edmunda Burka.
Pěkné čtení!